V petek, 11. 11. 2016, je v skupini Listki in Srčki prišel gost David. Povedal nam je, kako izgleda življenje slepih in slabovidnih ljudi, ker se tudi sam srečuje s slabovidnostjo. Spremljala sta ga Davidov oče ter pes vodik z imenom Alma. David nam je predstavil, kako se vsakodnevno sooča z ovirami, ki spremljajo slabovidne. Pri tem mu veliko pomaga psička Alma, s katero tudi živi. Prikazala sta nam nekaj ukazov, ki jih Alma vsakodnevno izvršuje in mu s tem pomaga pri vsakodnevnih opravilih (najdi izhod, najdi prosti stol, najdi vrata …). Povedal nam je, da ko ima Alma na sebi oprsnico, je v “službi”, ko pa jo sname, je prosta in takrat se lahko prosto giba. To sta nam tudi demonstrirala. Prikazala sta nam tudi hojo po stopnicah. Alma ga vodi tako, da se na prvi in zadnji stopnici ustavi in ga počaka. David jo za vsako pravilno opravljeno nalogo nagradi s pasjim piškotom. Povedal nam je tudi, da se  pes vodnik šola eno leto, David pa se je kot uporabnik naučil ravnanja in ukazov s psom vodnikom v dobrem mesecu. Opozoril nas je, da če srečamo psa z oprsnico na kateri je znak rdečega križa, ga pustimo in se ga ne dotikamo, saj bi ga s tem dekoncentrirali pri svojemu delu. David pri hoji uporablja tudi belo palico, ki je pomagalo slepim in slabovidnim ljudem pri oreintiranju in izmikanju oviram v okolju. Otroci so z interesom poslušali in spremljali Davidovo predstavitev. Dovolil nam je, da  Almo pobožamo. Njemu in Almi smo v zahvalo podarili spomin na naš vrtec – glinenega cepetavčka in ju pospremili v avlo šole.

Prispevek pripravili Vilma Fabjan, Majda Jarc, Mateja Bevc, Sonja Vencelj