V okviru praznovanja prvega jesenskega dne in uresničevanja naše prioritetne naloge Jezik v povezavi z umetnostjo, smo v vseh oddelkih vrtca Cepetavček izvedli aktivnosti s poudarkom na jesenskih temah in naravi, s posebnim poudarkom na raziskovanju gozda.

V oddelku Pikapolonice smo se igrali z jesenskimi listi, ki so otrokom omogočili stik z naravnimi materiali, hkrati pa spodbujali razvoj senzoričnih izkušenj.

Skupina Balončki je dan preživela v gozdu, kjer smo spoznavali jesenske plodove in opazovali različne barve listov. Ob tem smo prebrali slikopis Barve jeseni, ki je otroke popeljal v svet barvitih jesenskih sprememb.

Klobučki so se odpravili na sprehod v gozd, kjer so opazovali jesenske spremembe in nabirali naravne materiale, kot so listi, želodi, vejice in storži. Naslednji dan so v jutranjem krogu te materiale razvrščali in poimenovali, ob tem pa so se učili pesmi o gozdnih živalih, ki so jih nato podrobno opazovali in o njih razpravljali.

Žabice so se podale v bližnji gozd, kjer so na robu gozda poslušale pravljico Zrcalce. Po poslušanju so raziskovale gozdna tla in odkrivale njihove značilnosti.

Vlakci so se na prvi jesenski dan odpravili v gozd s košaricami, ki so jih otroci prinesli od doma. Nabirali so jesenske plodove, kot so želodi in kostanji, ter opazovali gozdna tla. V igralnici so se nato igrali z listi, jih pihali in metali v zrak, ter opazovali njihov padec na tla.

Pri Medvedkih so se otroci v gozdu posvetili opazovanju narave in peli jesenske pesmice. Poimenovali so različne jesenske materiale, ki so jih nabrali, ter ustvarjali s čopiči na temo “Jesensko drevo”.

Skupina Lubenice je prvi jesenski dan obeležila z branjem knjige Repa velikanka, nato pa so otroci ustvarjali dekoracije za vrtec.

V oddelku Jagode smo preko slikopisa spoznavali novo pesem Jesenska in nato zaplesali kot listki ob zvokih Vivaldijevega Jeseni.

Mucki so si izdelali naglavne trakove iz jesenskega listja z motivi gozdnih živali. Otroci so nato z risanjem ustvarjali podobe živali, sledilo pa je vživljanje v njihove vloge ter gibalni nastop pred skupino. Praznovanje smo obogatili s petjem jesenskih pesmi.

V skupini Srne smo dan preživeli v gozdu, kjer so otroci opazovali jesenske spremembe in se prosto igrali. Skupaj smo napisali izmišljeno pravljico Srne jeseni, ki jo bomo v prihodnjih dneh tudi ilustrirali.

Veverice so prav tako obiskale gozd, kjer so prebrale pravljico Rdeče jopice in nabrale naravni material, s katerim bodo v prihodnjih dneh ustvarjale.

Praznovanje prvega jesenskega dne je bilo polno ustvarjalnosti, raziskovanja narave in povezovanja jezika z umetnostjo, kar je otroke spodbudilo k izražanju preko igre, ustvarjanja in raziskovanja.

zbrala in zapisala: Lea Ketiš