Prišel je september in z njim začetek novega vrtčevskega leta. To je pomemben dogodek, ko se otroci po lepih počitnicah zopet vračajo k svojim prijateljem v oddelke. Za otroke, ki v vrtec vstopajo prvič, pa se je začelo novo obdobje življenja. Ti so imeli možnost postopnega uvajanja, saj smo jim s tem omogočili manj stresno prilagajanje na nov način bivanja in lažjo vključitev v življenje in delo v vrtcu. Čeprav so nekateri otroci vrtec že obiskovali, drugi pa ne, vsi potrebujejo čas za privajanje na spremembe, npr. menjava igralnice, vzgojiteljic … Pri otrocih so bile v prvih dneh prisotne normalne prilagoditvene težave – jokali so ob ločitvi od staršev, bili nemirni, žalostni, razdraženi, utrujeni, slabše so jedli in težje zaspali. Vse te težave so kratkotrajne in so ali še bodo izzvenele. Vzgojiteljice to obdobje otrokom lajšamo s prijetnim in umirjenim okoljem. Trudimo se, da se vsak otrok čuti sprejetega, varnega in srečnega. Pri tem lahko veliko pripomorete tudi starši in to tako, da zaupate strokovnim delavkam v vrtcu, ki bodo vašega otroka varovale. Zjutraj ga vzgojiteljici predajte z mislijo, da bo za vašega otroka dobro poskrbljeno. Ko se bo otrok navadil na novo okolje in vzgojiteljice, bo v vrtec hodil rad in se bo v njem dobro počutil.

Pripravila: Alja Godec Lekše, vzg.